Brdy – úvod a přehled

Výhled z Plešivce na západObjevte krásy nejvyššího a nejméně známého vnitrozemského pohoří v ČR, které si v dnešním úvodním článku k následným turistickým trasám podrobně představíme. Právě nyní je ta nejlepší doba na objevování Brd a průzkum zachovalé přírody! V roce 1926 byl totiž na území Brd zřízen vojenský výcvikový prostor pro dělostřelectvo, který se následně od roku 1950 stal vojenským újezdem s přísným zákazem vstupu. Zrušen byl až 31. 12. 2015 a díky tomu byla příroda v Brdech posledních 90 let prakticky nedotknutá. Od 1. 1. 2016 zde byla vyhlášena Chráněná krajinná oblast, přičemž první turistický rozcestník Klubu českých turistů byl postaven ve středních Brdech teprve až v červnu 2016. Využijte tak této jedinečné příležitosti a vyrazte prozkoumat jeden z nejrozsáhlejších a nejzachovalejších souvislých lesních porostů nejen v ČR, ale i ve střední Evropě!

Úvod a geografie

Brdy nalezneme v jihozápadní části Středočeského kraje mezi městy Příbram a Rokycany a jsou výborně dopravně dostupné z Prahy i z Plzně. Geograficky se dělí na 3 hlavní celky: 1. Hřebeny, což je prakticky jeden souvislý zalesněný hřeben, který se táhne od Zbraslavi u Prahy až téměř k Příbrami; 2. Střední Brdy, které jsou nejvyšší, nejzachovalejší a nejméně známou částí, ve které byl převážně vojenský újezd a konečně 3. Třemšínské Brdy (také nazývané jako Rožmitálské či Jižní Brdy) oddělené silnicí č. 19, které jsou turistům již dlouho přístupné s vyznačenými trasami, ale poněkud opomíjené patrně kvůli horší dopravní dostupnosti. Pokud někdo hovoří o Brdech, má tím většinou na mysli právě Střední a Jižní Brdy, kde je vyhlášena CHKO. Deset brdských vrcholů převyšuje hranici 800 m.n.m. (8 ve Středních Brdech, 2 v Jižních Brdech) a společně se nazývají jako brdské osmistovky. Nejvyšší hora Brd – Tok (865 m) je zároveň i nejvyšším vrcholem Středočeského kraje a nejvyšším ryze vnitrozemským bodem v ČR, vezmeme-li v úvahu, že všechny naše vysoké hory jsou hory pohraniční. Pro srovnání – nejvyšší hora Českého středohoří Milešovka má 837 m a nejvyšší hora Českomoravské vrchoviny Javořice také 837 m, obě hory jsou tedy o 28 m nižší než Tok. Střední Brdy jsou také jedinou oblastí ve Středočeském kraji, kde se vyskytují oblasti horské květeny. Název Brdy, který je odvozen od slovanského slova brdo (zalesněný kopec či protáhlé zalesněné hřbety), přesně vystihuje ráz přírody – většina plochy středních Brd je hustě zalesněná a až na několik výjimek jsou všechny vrcholy skutečně protáhlé bez ostrého převýšení.

Dopadová plocha na TokuPřestože je příroda ve středních Brdech velmi zachovalá, díky přítomnosti vojáků je protkána překvapivě hustou sítí kvalitních asfaltových i lesních cest. Některé z nich jsou skutečně jako podle pravítka a tak nejsou výjimkou ani 3 km rovinky 🙂 . Každý si zde ale přijde na své, ať již preferujete pohyb po pevnějším povrchu nebo jste vyznavači trailových cest (např. v oblasti Toku). Brdy jsou přímo ideální pro cyklistiku, nordic walking a turistiku, běžecké tréninky i trail, ale také na dálkové pochody a běžecké lyžování. Orientace po cestách již ale tak snadná není, Klub českých turistů bude turistické značení teprve instalovat v letech 2016 – 2017, proto velmi doporučuji aplikaci Mapy.cz (a nabitou baterii v telefonu s GPS 🙂 ), se kterou se vždy rychle zorientujete. V prostřední části středních Brd je také přechodná zóna bez pyrotechnické asanace, na kterou Vás upozorní všudypřítomné cedule. Asanace by měla být dokončena v roce 2017, do té doby je pohyb v této části Brd možný pouze po vyznačených cestách. S tím souvisí také turistická infrastruktura, která zatím úplně chybí. Jedinou možností, jak v teplém počasí doplnit při výletě tekutiny, je poměrně hustá síť studánek s pitnou vodou, které jsou také vyznačené v aplikaci Mapy.cz. Naopak největší výhodou je minimální počet lidí – dokonce i o víkendu během letních prázdnin zde za celý den potkáte jednotky lidí. Pokud tedy hledáte nádherná místa pro romantické výlety, rozjímání v přírodě a nebo nové tréninkové trasy bez rizika většího počtu lidí a volně pobíhajících psů či dětí, Brdy jsou pro Vás jako stvořené.

Přehled nejhezčích míst v Brdech

Jaké jsou v Brdech ty nejatraktivnější destinace, které stojí za to navštívit? Jedná se samozřejmě o subjektivní výběr a každý si najde svá oblíbená místa. Nejkrásnější výhledy v celých Brdech jsou z vrcholů Toku, Houpáku, Prahy, Brdce a Plešivce, ostatní hory jsou většinou zalesněné s velmi omezenými výhledy do kraje.

 • Tok (865 m) – nejvyšší hora Brd s bývalou dopadovou plochou Tok, ze které jsou nádherné a daleké výhledy na sever. Za dobré viditelnosti lze spatřit Klínovec, Ještěd i Sněžku.
 • Bunkr na Houpáku (794 m) s bývalou dopadovou plochou Jordán nabízí mimořádné výhledy na severozápad na celý hřeben Krušných hor.
 • Praha (862 m) – druhá nejvyšší hora Brd s 60-metrovým meteorologickým radarem ČHMÚ, který slouží k detekci srážkové oblačnosti. Z nedalekého průseku v lese jsou krásné výhledy na celý Hřeben Šumavy a za dobré viditelnosti lze spatřit i Alpy.
 • Brdce (839 m) – daleké výhledy na východ na Příbramsko, Českomoravskou vrchovinu a můžete odsud vidět i Temelín.
 • Padrťské rybníky a Padrťské údolí – celé 10 km údolí s Hořejším a Dolejším Padrťským rybníkem je malebný a pestrý kus přírody s výskytem řady chráněných rostlin a živočichů i rozsáhlým rašeliništěm.
 • Plešivec (654 m) je tajemná hora opředená řadou pověstí, na které jsou pozůstatky rozsáhlého hradiště z pozdní doby bronzové a několik trampských osad. Na rozdíl od většiny ostatních je hora zdaleka viditelná s výrazným převýšením a výhledy do kraje.
 • Významnými vrcholy jsou také Třemošná (778 m) jako výrazná dominanta Příbramska s přírodní vyhlídkou Kazatelna a také hora Třemšín (827 m) v Jižních Brdech s pozůstatky hradu ze 12. století. V oblasti Hřebeny jsou velmi zajímavými destinacemi vrchol Babka (506 m) a poutní místo Skalka mezi Řevnicemi a Mníškem pod Brdy.

Výchozí místa

Mezi nejlepší výchozí místa pro výlety do středních Brd patří Nepomuk, Orlov a Obecnice u Příbrami (např. pro výlet na Prahu, resp. Tok a Houpák), ze severozápadu např. Strašice s volným parkovištěm na turistické rozcestníku Padrťský potok nebo obec Míšov pro dobrý přístup k Padrťským rybníkům nebo do Jižních Brd. Osobně jsem si nejvíce oblíbil jako výchozí místo pro výlety do Brd Nepomuk, kde je velké parkoviště zdarma spolu se známou občerstvovací stanicí cykloklubu Nepál.

Připravované články

Dolejší Padrťský rybníkNa stránkách budou postupně přidány tyto články v sekci Trasy – Hodinu od Prahy, linky budou doplněny:

 • Brdy – Plešivec
 • Brdy – Tok a Houpák
 • Brdy – Praha, Brdce, Malý Tok
 • Brdy – Padrťské rybníky
 • Brdská hřebenovka
 • Hřebeny – Babka a Skalka
 • Třemšínské Brdy

Turistická výzva:

 • Přejdi Brdy!

Pokud se do Brd zamilujete rychleji, než budou přidány výše uvedené články, jako zdroj informací a inspirace doporučuji následující webové stránky: brdy.org , poznejbrdy.cz , stredni-brdy.cz . Na viděnou v Brdech 🙂 !

Fotogalerie – Brdy