Králický Sněžník

Publikováno České hory, Trasy, Turistika | 0
Kliknutím zobrazíte na Mapy.cz
Kliknutím zobrazíte na Mapy.cz

Poznejte s námi třetí nejvyšší pohoří v České republice, které nabízí mnoho turisticky nesmírně atraktivních cílů a které je i přes svoji slavnou turistickou minulost mezi veřejností méně známé i navštěvované než jiné vysoké hory v ČR. Pohoří Králický Sněžník se nachází na trojmezí Čech, Moravy a Polska a jedná se o nejvyšší bod Pardubického kraje. Celý masiv stojí poněkud osamoceně na pomezí Orlických hor, Rychlebských hor a Jeseníků, se kterými je často nesprávně spojován. Přestože rozloha celého pohoří je pouhých 76 km2 (což ho řadí až na 88. místo z hlediska rozlohy geomorfologických celků v ČR), díky střední výšce 930,9 m představuje pohoří s vůbec nejvyšší střední výškou v celé ČR. Nejvyšší horou celého pohoří je stejnojmenný vrchol Králický Sněžník (1424 m), ze kterého je unikátní daleký kruhový výhled a který získal své jméno díky blízkosti města Králíky i skutečnosti, že se sněhová pokrývka na vrcholu drží až 8 měsíců v roce. Divoká horská příroda celé Národní přírodní rezervace Králický Sněžník, která byla vyhlášena v roce 1990 v centrální a vrcholové části pohoří, svým rázem velmi připomíná Krkonoše včetně tvorby holí (nad 1350 m) s typickou subalpinskou vegetací (alpinské trávníky a vřesoviště, vrchovištní rašeliniště apod.). V NPR se také vyskytuje neobyčejně velké množství chráněných rostlin a živočichů.

Turistika

Králický SněžníkJaké nejatraktivnější turistické cíle tedy nabízí pohoří Králický Sněžník? Zdaleka největším lákadlem je výstup na vrchol Králického Sněžníku do výšky 1424 metrů, odkud je unikátní daleký kruhový výhled na celé Jeseníky, Orlické hory i hluboko do kraje Česka a Polska. Přestože je vrchol Králického Sněžníku dnes relativně málo navštěvovaný, pozornost turistů láká již velmi dlouhou dobu – už v roce 1765 na vrchol vystoupil pruský princ Jindřich, v roce 1780 dokonce sám císař Josef II. a v roce 1886 i jeden z nejznámějších českých spisovatelů Alois Jirásek. V roce 1889 zde byla zbudována nádherná kamenná vyhlídka vysoká 33,5 metrů, která byla v roce 1973 stržena. Nicméně i ze zbylé několikametrové ruiny je úchvatný výhled. Podívejte se na video z vrcholu Králického Sněžníku. Kousek od vrcholu je trojmezní kámen Českého království, Moravského markrabství a Kladského hrabství – na Králickém Sněžníku začíná, resp. končí hranice Čech a Moravy. Další turistickou destinací je nedaleký pramen řeky Moravy ve výšce 1380 m. V rámci hydrologie je zde ještě jedna zajímavost – celé pohoří je významným bodem evropského rozvodí, které odvádí vodu do třech různých moří (Černé, Baltské a Severní moře). Velmi populárním cílem je také známá socha slůněte na úbočí Králického Sněžníku ve výšce 1375 m, která zde stojí od roku 1932 vedle zbytků Lichtenštejnovy chaty. Socha slůněte se stala logem celého turistického regionu a je od ní skutečně překrásný výhled na celý Hrubý Jeseník. Na druhou stranu směrem od vrcholu hory po červené turistické stezce je ve vzdálenosti asi 500 m další zajímavost – Vlaštovčí kameny, což jsou velké skalní sruby vzniklé mrazovým zvětráváním spolu s rozsáhlým kamenným mořem. Pokud Vás přepadne chuť na něco dobrého, můžete odsud po zelené turistické značce vyrazit do necelý kilometr vzdálené horské chaty – Chata „Na Sněžníku“ (Schronisko PTTK „Na Śnieżniku“), která stojí na polské straně pod vrcholem hory ve výšce 1218 m a nabízí ubytování i stravování. Malou zajímavostí je to, že se jedná o nejstarší horskou chatu v Polsku (postavena v roce 1871). Odsud můžete po zelené krásně pokračovat po hřebeni na Malý Sněžník (1326 m) a zejména Hraniční skály (1319 m), ze kterých jsou také nádherné výhledy do kraje. Pokud budete pokračovat dále po hřebeni, po chvíli se napojíte opět na červenou turistickou stezku a dojdete až na horu Klepáč (1144 m), kde můžete navštívit volně přístupnou 24 m vysokou rozhlednu, která nabízí nádherný kruhový výhled na vrcholy okolních hor (Jeseníky, Orlické hory, Krkonoše), Českomoravskou vrchovinu a Polsko. Pokud se naopak z vrcholu Králického Sněžníku vydáte po protějším východním hřebeni po modré turistické stezce přes hřeben Mokrý hřbet a vrcholy Sušina (1321 m) a Slamník (1233 m), kde je také na úbočích mnoho cyklostezek, můžete zde navštívit nedávno zbudovanou 55 m vysokou Stezku v oblacích, která je mezi turisty nesmírně oblíbená a každý den přitahuje 5000 – 7000 návštěvníků.

Mezi hlavní výchozí místa pro výstup na Králický Sněžník patří Dolní Morava a Stříbrnice. Z obce Stříbrnice, na konci které lze pohodlně zaparkovat, vede na vrchol nejkratší možná cesta po žluté turistické značce, kde si můžete přečíst si spoustu zajímavostí na Naučné stezce Králický Sněžník. Druhou a ještě pestřejší možností je obec Dolní Morava, ze které máte pro výstup hned několik možností. Můžete se vydat přímo po žluté (kde je rovněž instalována NS Králický Sněžník) malebným údolím podél řeky Moravy, na které je několik turistických přístřešků a první polovina trasy je shodná s cyklostezkou. O to prudší stoupání ale následuje v druhé polovině túry (z 850 m až na vrchol). Tuto trasu však doporučuji pro všechny, kteří rádi vidí svůj turistický cíl v dálce mezi stromy, jak se postupně přibližuje. A je opravdu nádherné procházet malebným údolím podél obou hřebenů, které se spojují v nejvyšším vrcholu. Jedna cesta je dlouhá přibližně 10 km. Druhou možností je vydat se z Dolní Moravy rovnou po hřebeni, buď přes východní hřeben po modré kolem Stezky v oblacích nebo po západním hřebeni kolem rozhledny Klepáč po červené turistické stezce. Obě tyto varianty jsou dlouhé přibližně 12 km. A samozřejmě je můžete libovolně kombinovat 🙂 , tedy např. vyrazit po jednom z hřebenů na vrchol Králického Sněžníku a vrátit se malebným údolím po žluté podél řeky Moravy nebo rovnou vyzkoušet přejít celý masiv Králického Sněžníku kolem dokola po obou hřebenech a splnit tak turistickou výzvu, která bude na stránkách brzy zveřejněna – Přejdi Králický Sněžník!

Podívejte se na přiloženou fotogalerii a pokud se chcete o této turisticky nesmírně atraktivní oblasti dozvědět více informací, doporučuji webové stránky:  sneznik.cz , kralickysneznik.net a dolnimorava.cz.

Fotogalerie – Králický Sněžník